Pozvánka: Královské stříbření Kutné Hory

Kutná hora je krásné historické středočeské město nacházející se na východ od Prahy. Jedná se o významné město, ve kterém se těžilo stříbro a razily mince. V dnešních dobách si slávu Kutné Hory připomínáme díky akci, která se jmenuje Královské stříbření. Jaký je naplánovaný program pro letošní rok a na co se můžeme těšit?

Oslavy ve stylu horníků a krále

Pozvánka-Královské-stříbření-Kutné-Hory-2

června budou slavnosti na začátku spouštět horníci, kteří vítají příjezd krále (Václava IV) s jeho chotí a celým královským dvorem do Kutné Hory.

Chrámem sv. Barbory se nesou fanfáry oznamující příjezd krále a město plní rytíři, kejklíři a obchodníci.

Celé město je na tuto slavnost vyparáděno do zářivých gotických barev zvyklostí: z oken jsou vyvěšeny prapory, nepřehlédnutelné pestrobarevné kejklířské oblečení září na všechny strany a malebné historické uličky lákají na toulání se po Kutné Hoře.

Program dne odráží historickou náklonnost tehdejšího krále Václava IV., za kterého Kutná Hora zažila největší slávu díky těžbě stříbra a ražení slavných stříbrných grošů. Organizátoři také chtějí ukázat jakým způsobem se zpracovávala stříbrná ruda až do podoby mincí.

Bohatý program pro celou rodinuPozvánka-Královské-stříbření-Kutné-Hory-1

Po celý den se ve městě bude odehrávat neustálá zábava, kejkle a historické souboje rytířů. Každý si přijde na své. Pro dospělé jsou zde přichystány ochutnávky historických pochutin a alkoholických nápojů – například dobového piva a vína. Děti se mohou těšit na různé středověké hry a zkusit si, jak by si mohli hrát v době minulé, kdy ještě děti neměly neustále u sebe mobilní telefony neustále připojené k internetu.

Nalákala vás pozvánka a máte v plánu zúčastnit se Královského stříbření v Kutné Hoře? Máte i tipy na další historické akce v okolí? Dejte nám vědět, za jakýkoliv tip budeme určitě rádi.